Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Заходи боротьби із борщівником Сосновського

Новина
13.03.2024

Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) - багаторічна рослина родини зонтичних (Apiaceae). Стебло високе порожнисте 3-5 м висоти, товщина стебла - до 10 см. Витримує приморозки до 6-8 ºС, а взимку до мінус 20-25 ºС. У грунті насіння борщівника може зберігати життєздатність 3-5, іноді 10-15 років. Зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє дуже сильні опіки відкритим частинам тіла.

Через зростання площ зайнятих борщівником, спостерігається витіснення ним місцевих видів трав'янистих рослин і навіть, деяких порід дерев (особливо сосни та ялини).

Найдієвіші заходи боротьби проти борщівника Сосновського досягаються при поєднанні агротехнічних, механічних та хімічних методів боротьби, які повинні здійснюватися протягом 5-6 років.

Агротехнічний та механічний методи боротьби:

 1. Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша - поява можливості виїзду в поле; друга - до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть.
 2. Плоскорізний обробіток - підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати - рано на весні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки. Якщо зрубати вище - на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.
 3. Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Не допускати рослину до цвітіння.
 4. Обрізування квіток у фазі бутонізація - початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовітність отримати дерматози.
 5. Спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання, дотримуючись правил протипожежної безпеки.
 6. Використання ремедіаторів - запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борщівника (високопродуктивні злаки - костриця, стоколос, або бобові культури - козлятник (галега).
 7. Використання покрівельних матеріалів продовж 3-5 років.

Хімічний метод боротьби:

 1. Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату). Першу обробку слід проводити навесні, коли висота рослин не перевищує 50 см, що дозволяє безпечно проникнути в центр його заростей, з повторною обробкою після відростання рослин.
 2. Рекомендується використовувати наступні бакові композиції гербіцидів, які мають у своєму складі такі діючі речовини:
 • трибенуронметил + ізопропіламінна сіль гліфосату + 2,4 Д етилгексиловий ефір, метсульфурон-метил  у поєднанні з ПАР;
 • дикамба + гліфосат;
 • імазапір + гліфосат;
 • клопіралід + гліфосат калійна сіль.

Проти борщівника Сосновського використовувати препарати, що є зареєстровані у "Переліку пестицидів дозволених до використання в Україні", які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих фірмових магазинів.

Роботи по знищенню рослини може здійснювати будь яке підприємство, що має спеціалізоване обладнання. Перед початком вищезазначених робіт необхідно подати заяву до ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківської області, пройти навчання, здати тести та отримати Свідоцтво про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами.

Надалі,  отримати Посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами..

В цьому році такі Посвідення отримали спецілісти КП «Зеленосвіт», які будуть проводити боротьбу з борщівником Сосновського в 2024-2025 роках на території Коломийської територіальної громади.

Враховуючи біологічні особливості борщівника Сосновського потрібно використовувати засоби індивідуального захисту, для недопущення попадання соку рослини на шкіру людини.

 Підготувала:

Головний спеціаліст відділу карантину

рослин управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби                                                Дацюк В.Й.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше